Madeleine Pyk – en samling F769

STOL, rokokostil, 1860-80-tal.

Genombruten kröndekor, ådringsmålad stomme. Fast, stoppad klädsel i grönt. Sitthöjd 46 cm, sitsens bredd 46 cm, rygghöjd 96,5 cm.

Lagningar, stötmärken, senare klädsel, krönet med slitage.

Utropspris
150 EUR