PASTEJFORM, flintgods, Rörstrand, 1800-talets början

Oval form. Lockknopp i form av lejon. På formen antikiserande dekorelement och blomstergirlander. Rakstämplad på undersidan. Längd 29 cm.

Bruksslitage, missfärgningar och krackelyrer. Locket med större nagg, även sprucket med häftlagningar.

Utropspris
2 000 SEK