Med en krans av orientaliska pärlor, urtavla av emalj med romerska siffror, 40 mm. Sekundär urnyckel. Nyckel finns.
Slitage, smärre bucklor och invändig boettlagning, två pärlor saknas, urtavlan med emaljnagg och smärre påmålningar, repor, bakre boett saknar helt tidigare emaljskikt, ej funktionstestad.