KAFFEKANNA, troligen Hans Ekeström d.y. Helsingborg 1790, silver ca 570 g.

Gustaviansk, cylinderformad, dekor av pärlstav, lock med blomknopp, handtag av svarvat trä, höjd 19 cm.

Obetydligt bruksslitage, ursprunglig sprint för handtag saknas, mindre buckla, repor.

Utropspris
18 000 SEK