DHA, Burma och tidigt 1900-tal.

Fäste i bland annat silver. Eneggad klinga med blodränna. Dekor av bland annat blomma. Balja i trä. Längd ca 87, varav klingan ca 56 cm.

Slitage, repor och stötskador. Anlupet. Mindre bucklor. Skador, där bland annat omfattande vid balja.

Utropspris
1 500 SEK