RÄKNEMASKIN, HÅLSLAG OCH PENNVÄSSARE, metall, Original Odhner, Guhl & Harbeck och Tengwall, 1900-talets första hälft.

Svärtad metall. Hålslag märkt "Tengwall, Helsingborg, Sweden", längd 24 cm. Pennvässare "Jupiter 1", märkt Guhl & Harbeck, längd 36 cm. Räknemaskin märkt "Original Odhner, Göteborg", längd 33 cm.

Slitage. Ej funktionstestade. Repor och märken. Färgbortfall. Mindre rostangrepp.

Utropspris
1 500 SEK