SKÄNKSKÅP, barockstil, beställt av och märkt John Tesch Anno 1882.

Mörkbetsad ek. Rak underdel med tre dörrar och tre lådor. Svängt bakstycke med hörnhyllor, salomonitiska kolonner, krön med skurna ansikten och svarvade knoppar. L 196, b 58, h 276. Nyckel finns.

Smärre skador, skivan med fläckar, repor. Bakstycket avtagbart.

Proveniens

John Tesch, Apoteket Lejonet, Malmö.

Utropspris
4 000 SEK