FAT, 4 st, stengods, Gunnar Nylund och Carl-Harry Stålhane, Rörstrand. Ett fat unikat.

Brunglaserat fat med diameter 24 cm signerad Stålhane -60 (unik). Resterande fat av Gunnar Nylund. Varierande färgställningar och utföranden bl a "Eterna" och "Filero", diameter 16,5-21 cm.

Ytslitage. Stålhane-fatet andra sortering.

Utropspris
1 500 SEK