STOLAR, ett par, sengustaviansk stil, Lindome, 1900-talets första hälft.

Målat trä med bronserade detaljer. Randig klädsel. Genombrutna ryggbrickor med s k nollor samt kryss. Kannelerade ben.

Bruksslitage. Renoverade och kompletterade, senare målning och klädsel. Krackelyrer och färgbortfall. Fläckar. Sprickor samt ett ben med större skada. Märken efter skadedjur.

Utropspris
1 500 SEK