SABEL, m/1878-1915 för underofficer.

Mässingsfäste med läderklädd kavel. Parerplåt med dekor av ankare. Graverad klinga. Längd 88 cm. Delar av skadad balja medföljer.

Bruksslitage. Rost. Märken. Några skador. Hel balja saknas.

Utropspris
2 000 SEK