Maja Braathen

(Sverige, 1896-1973)
Maja Braathen
(Sverige, 1896-1973)

MAJA BRAATHEN, olja på pannå, monogramsignerad.

"Det skära huset". Även med motiv av det Skära huset á tergo. Utställningsetikett. 65 x 80 cm.

Smärre slitage. Motivet a tergo med större skador.

"Maja Braathen, retroperspektiv utställning". Konstnärshuset, 2-19 februari, 1974. Nr 24.
"Minnesutställning över Maja Braathen", Sundsvalls museum, 25/5-8/9-1996.

Utropspris
8 000 SEK