BÖCKER, 13 st, om dockor. Engelska, tyska, franska och svenska. 1900-talets andra hälft.

The World of Toys, Robert Culff. A History of Toys, Antonia Fraser. A Treasure of Beautiful Dolls, John Noble. Dolls & Dolls Houses, Kay Desmonde. Complete Book of Dolls, Albert Christian Revi. Dolls & Dolls' Houses, Roger baker. The Doll, Carl Fox. Book of American Antiques, Ian Bennett. Puppen, Jürgen und Marianne Cieslik. Das Grosse Puppen Buch, Manfred Bachmann. 2 st Les poupées anciennes, Robert Capia. Dockor, Dockor, Dockor, Marie-Louise Hallström.

Slitage. Ej genomgångna.

Utropspris
1 200 SEK