Fäste med kavellindning samt stämplat X. Klinga med en hålslipning närmast fästet samt stämplat P (approberingsstämpel). Omändrad infanterimanskapsvärja m/1685. Längd 92 cm, varav klingans längd 74 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Fästets svärtning delvis bortskavd.