VAS, stengods, "Argenta", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, omkring 1900-talets mitt.

Grön glasyr med silverdekor av stående grip, vid mynningskanten dekor av kronor. Höjd 26 cm.

Sedvanligt ytslitage.

Utropspris
4 000 SEK