Bronserad samt förgylld. Spegeln flankeras av bladhölstrade kolonnetter. Lunettformat krön med dekor av pärlstav och lyra. Bredd 55, höjd 126 cm.
Ytslitage, anlupen, sprickor, renoverad samt kompletterad. Stötmärken.