PALLASCH, för officer vid infanteriet m/1899. Tillverkad före 1913.

Kort modell. Fäste av förgylld mässing. Tveeggad klinga med ansats och två blodrännor. Klingan rikt dekorerad med förgyllda bladornament, lilla riksvapnet samt en strålande stjärna. Klinga bär även texten fäderneslandet å den ena sidan samt texten "konungen" å den andra. Vid fästet en portepé. Balja av blank stål. Längd ca 95, varav klingan ca 80 cm.

Slitage, repor och märken. Mindre rostangrepp vid balja.

Utropspris
2 000 SEK