Kort modell. Fäste av förgylld mässing. Tveeggad klinga med ansats och två blodrännor. Klingan rikt dekorerad med förgyllda bladornament, lilla riksvapnet samt en strålande stjärna. Klinga bär även texten fäderneslandet å den ena sidan samt texten "konungen" å den andra. Vid fästet en portepé. Balja av blank stål. Längd ca 95, varav klingan ca 80 cm.
Slitage, repor och märken. Mindre rostangrepp vid balja.