PALLASCH, Sverige, 1800-talets mitt.

Fäste av mässing med lejonhuvud. Blodrand. Klinga med Fäderneslandet och Konungen graverat. Balja av stål. Portepé. Klinag märkt Svalling. Total längd ca 96cm. Medföljande läderskydd.

Slitage. Namngravyr. Repor. Anlöpningar.

Utropspris
2 500 SEK