BÄGARE, silver, Carl Petter Tellander (1744-1778), Jönköping, vikt 300 gram.

Svagt trumpetformad, utvikt fot. Dekor av rocaille och vågband. Invändigt samt delvis förgylld. I botten infällt mynt med Johann George I. Diameter 12,5, höjd 15,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Botten med lagningar.

Utropspris
6 000 SEK