Rak form med profilerad kant. Beslag i mässing. Bär datering 1844 invändigt. Längd ca 118, djup ca 55, höjd ca 102 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Renoverad och kompletterad med bland annat senare bemålning samt beslag. Nyckel saknas.