Titelplansch. Illustrerad med planscher över bla kirurgiska instrument och operationer. Helband av skinn, 1700-tal, med upphöjda ryggbind, titelfält i rött, präglad och förgylld dekor. 13 x 20 cm.
Slitage, enstaka fläckar, smärre hörnskador på bokbandet, ej genomgången.