GOLVUR, med två lod samt pendel, T Kluge, Stockholm, 1930-tal.

Fodral i bonad björk. Urtavla med intarsiadekor samt arabiska siffror. Etikettmärkt invändigt. Längd ca 47, djup ca 22, höjd ca 193 cm.

Slitage, repor och mindre stötskador. Mindre fanerskador med sprickor. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK