TAKFOTOGENLAMPA, jugend, Böhlmarks, 1900-talets början, höjd ca 130 cm.

Stomme i mässing. Dekor av blomsterknoppar. Sex ljusarmar placerade i par. Kupa i opalglas. Krok för fäste i tak medföljer.

Bruksslitage. Anlöpningar.

Utropspris
2 000 SEK