Allmoge
637003

KISTA, allmoge, 1700-tal.

KISTA, allmoge, 1700-tal.

Bemålat trä med dekor i form av blommor. Bredd 64 cm, djup 40 cm, höjd 30 cm.

Torrsprickor, slitage, renoveringar, tre ben bytta. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK