BÄGARE, silver, Petter Bernegau (verksam 1706-1757) Stockholm 1751. Vikt ca 97 g.

Rak form, godronnerad fotring, vågbandsdekor vid mynningen, förgylld invändigt. Höjd 9 cm.

Slitage, gravyrer, intryckningar.

Utropspris
400 EUR