SPUTNIKLAMPA, 1970-tal, höjd 75 cm.

Stomme i vitmetall och plast. Kupor i glas. Etikettmärkt "VEB wohnraumleuchten".

Ytslitage, ej funktionstestad. En kupa saknas.

Utropspris
2 000 SEK