Målad furu med järnbeslag. Välvt lock. Hänklar i sidorna. Målad dekor av blommor samt märkt "I.L.I.D 1841". Insida med mindre låda. Längd 114, bredd 50, höjd 54 cm.
Åldersrelaterat slitage, några skador, sprickor och fläckar. Färgbortfall. Lock med glipa. Spår av skadedjur.