GOLVUR, rokoko, 1700-tal. Urverket av C.F Aspelin, Stockholm (Carl Fredrik Aspelin, 1815-1866).

Svängd form. Bemålat i brunt med målad kinesiserande dekor i brons. Pendel och lod finns. Lös sockel. Höjd ca 213 exklusive sockel. Inklusive sockel ca 220 cm.

Slitage. Färgen krakelerad. Senare sockel. Smärre färgbortfall. Ej funktionstestat. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK