Mahogny. Urtavlan i mässing med namnplakett och datumvisare samt romerska siffror, flankerande pilastrar. Höjd 212 cm, djup 27 cm, bredd 53 cm. Nyckel finns.
En glasruta följer med separat. Senare förstärkningar, slitage, skador. Ej funktionstestad. Pendel och lod samt ett lås saknas.