KAFFESERVIS, 15 delar, porslin, signerade Irma Paasipuro 1968.

Handmålat blomstermotiv, förgylld dekor. 6 koppar, höjd 7,5 cm, med fat. 6 assietter med diameter 17,5 cm, serveringsfat, diameter 25,5 cm. Sockerskål med lock, gräddsnäcka, höjd 10 cm.

Smärre bruksslitage. Serveringsfatet med ställvis sliten förgyllning.

Proveniens

Irma Paasipuro arbetade på Arabia som dekormålare under åren 1951-1999. Hon har bl a dekorerat Valencia-serien.

Utropspris
200 EUR