SÅSSKÅL, silver, Samuel Pettersson, Linköping 1895. Vikt ca 652 gram.

Genombruten kantdekor med bladverk. Invändigt förgylld. Höjd 12. Diameter 20 cm.

Några repor.

Utropspris
4 000 SEK