SKÅP, sannolikt Axel Einar Hjorth, Svenska Möbelfabrikerna, 1920/30-tal. Etikettmärkt.
Betsad björk. Dörrar upptill med dekor av solfjäder. Nedtill med kvadratisk dekor av fyrklöver. Längd 126 cm. Bredd 48 cm. Höjd 164 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage.
Jämför skåp avbildat i Björk, Christian; Ekström, Thomas; Ericson, Eric: "Axel Einar Hjorth - Möbelarkitekt", Signum, Stockholm, s 47.
Jämför även tidigare sålt skåp på Bukowskis Market (#193055).
Möbelserien togs, med några få detaljjusteringar, upp av Nordiska Kompaniet 1927 och marknadsfördes som praktmöbel under modellbeteckningen "Roma", för exempel se vitrinskåp sålt på Bukowskis Moderna, våren 2010 (555:782).