SIDEBOARD, sannolikt Axel Einar Hjorth, betsad björk, Svenska Möbelfabriken, 1920/30-tal.
Tre dörrar med korsdekor. Längd 154 cm, bredd 53 cm, höjd 71 cm.
Smärre slitage. Nyckel saknas.
Jämför skåp avbildat i Björk, Christian; Ekström, Thomas; Ericson, Eric: "Axel Einar Hjorth - Möbelarkitekt", Signum, Stockholm, s 47.
Jämför även tidigare sålt skåp på Bukowskis Market (#193055).
Möbelserien togs, med några få detaljjusteringar, upp av Nordiska Kompaniet 1927 och marknadsfördes som praktmöbel under modellbeteckningen "Roma", för exempel se vitrinskåp sålt på Bukowskis Moderna, våren 2010 (555:782).