SABEL, polissabel, SABEL, Sverige samt SVÄRD, Preussen, sekelskiftet 1800/1900.

Polissabel, träkavel, parerplåt, klingan märkt Hembrug. Läderbalja. Längd 62 cm, tot. längd 77 cm.
Sabel, Sverige, parerplåt och fäste i mässing, skinnkavel. Längd 64 cm, tot. längd 77 cm.
Svärd, Preussen, parerplåt med örndekor, fäste i mässing, tvinnad skinnkavel. Längd 80 cm, tot. längd 96 cm.

Slitage, skador, anlupna metalldelat.

Utropspris
300 EUR