BORDSUR, Louis XVI-stil, Lepine, Paris, 1800-tal.

Bronserat och förgyllt. Detaljer i sten. Emaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror. Dekor av bl a bandfläta och blomstergirlanger. Pendel finns. Längd 31 cm, bredd 16 cm, höjd 44 cm.

Bruksslitage. Urtavlans glas med repor samt lucka som ej går helt igen. Nagg och avslag på sten. En fot med skada och lagning. Några dekorelement något lösa samt saknar skruvar. Anlöpningar. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
8 000 SEK