Christopher Tietze

(Sverige, 1727-1791)
Christopher Tietze
(Sverige, 1727-1791)

FÄLLBORD, signerad Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-91), 1700-tal.

Skiva i masurbjärk, pelarben med tredelat avslut. Längd ca 58, bredd 60, höjd 76 cm.

Bruksslitage, skivan med repor och ojämn ytbehandling. Glapp i fästet mellan ben och bordsskiva. Renoverat. Torrsprickor i benet samt i bordsskivan. Ojämn senare bemålning på undersidan av skivan.

Utropspris
8 000 SEK