SOFFA, "Örestad", Erik Ole Jörgensen, DUX, formgiven på 1960-talet.

Lösa stoppade dynor. Stomme av ek. Klädd i crèmefärgat tyg. Benställning i ek. Avtagbar klädsel. Längd 215 cm.

Slitage. Klädsel med ställvis hårdare slitage, betydande fläckar. Ytsmuts.

Utropspris
4 000 SEK