Teak. Rektangulär form med en utdragsskiva på vardera sida. Märkt. De utdragbara skivornas bredd ca 55 cm. Bordets längd ca 134,5, bredd ca 84,5, höjd ca 74 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Mindre missfärgning.