KISTA, allmoge, 1800-tal.

KISTA, allmoge, 1800-tal.

Rak form med gångjärnsförsett lock. Målad dekor av bland annat blommor. Målade initialer på lock. Längd ca 93, djup ca 62, höjd ca 53 cm.

Slitage, repor och stötskador med mindre materialbortfall. Färgbortfall. borttaget lås. Nyckel saknas.

Utropspris
1 800 SEK