GOLVUR, rokoko, Olof Lungdelius (1723-1791), Örebro, 1700-tal.

Fanerat bl a med rot. Svängda former. Urtavla med romerska och arabiska siffror. Höjd 230 cm. Pendel och lod finns.

Bruksslitage. Blekt. Sprickor och fanerskador. Borrhål i bakstycke. Renoverat och kompletterat. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK