BORDSPENDYL, förgylld och patinerad metall och marmor, urverket märkt Japy Fréres, Paris, 1800-talets andra hälft.

Urhuset krönt av jaktscen med hjort. Sockel med beslag av ekollon och eklöv samt villebråd. Genombrutna fötter med dekor av hund, vildsvin och grenverk. Vitemaljerad urtavla. Pendel finns.Längd 73. Bredd 26. Höjd 61 cm.

Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Marmor med obetydligt nagg. Nyckel saknas.

Utropspris
15 000 SEK