Rak form med svängda karmar. Lösa stoppade plymåer. Rik dekor av bland annat bandfläta samt fleuroner i sarg. Längd ca 182 cm.
Slitage, repor och stötskador. Delvis lösa delar undertill. Maskstunget. Renoverat och kompletterat med bland annat senare sits och färg. Förstärkningar. Sprickor. Klädsel med mindre skador.