STOLAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.

Genombruten ryggdekor, kannelerade svarvade ben, löstagbar stoppad sits. Bredd 46 cm, sitthöjd 46 cm, tot. höjd 93 cm.

Slitage, senare bemålning och klädsel, färgbortfall, spår av originalfärg.

Utropspris
200 EUR