VASER, 2 st, flintgods, jugend, Alf Wallander Rörstrand, 1900-talets början.

Orange glasyr. Den höga med vriden form, den andra med dekor av papegojor. Höjd 35 samt 26 cm.

Krackelyr. Papegojavasen med spricka. Den höga vasen med kantlagning.

Utropspris
300 EUR