Fodralet dekoreras med rocailleformer och blommor. Delvis förgylld och bronserad, emaljurtavla med latinska siffror Urverket märkt Japy Frènes & Cie Med. D'honneur. Pendel och nyckel medföljer. Höjd 36 cm, bredd 23 cm.
Slitage, senare bronsering, reparationer och kompletteringar. Ej funktionstestad.