STOLAR, ett par. "Les Arcs", Charlotte Perriand, , omkring 1970.

Kromad metallstomme. Sits och rygg i brunt läder med ljusa stickningar.

Omfattande slitage och fläckar. Ställvis hårt slitage. Torkat läder. Tre av stolarna med hål i sits. Rost, repor.

Utropspris
8 000 SEK