KANDELABER, glas. Gerda Strömberg och Knut Bergqvist, Strömbergshyttan 1940-50-tal.

Gråtonad glasmassa. Optikblåst dekor. Lösa armar med luftspiraler. Kedjehängen. Höjd ca 34 cm.

Smärre slitage.

Strömbergshyttans disponent Edvard Strömberg hade åtagit sig att restaurera en 1700-tals kristallkrona från Ekeberga kyrka; man hade funnit rester av kronan uppe på kyrkovinden. Edvard gav uppgiften till sina mästare Knut Bergqvist, Hilding Strand och Kjell Andersson. Den senare har berättat att Gerda Strömberg intresserat följde deras arbete. Inspirerad av detta ”kom hon en dag med en ritning på kandelabern”. Den tillverkades från 1941 i c:a 200 exemplar.

Utropspris
1 500 SEK