HIMMELSÄNG, 1800-talets slut.

HIMMELSÄNG, 1800-talets slut.

Sängstomme med fyra avsmalnande pelare. Avslut på hjultrissor. Längd ca 205, bredd 95, höjd ca 235 cm.

Ej fullständigt genomgången pga säljes omonterad. Bruksslitage, slagskador med bortfall av faner och dekorelement. Sprickor. Ojämn bleknad. Renoverad och kompletterad.

Proveniens

Familjen Strömberg, Scharpska gården, Trångsund

Utropspris
3 000 SEK