Förgylld samt bronserad. Rak form med utskjutande krön. Dekorfält med svärtad gueridon flankerad av parställda sfinxer. Bredd 77,5, höjd 156 cm.
Senare ytbehandling, anlupet glas, stötmärken, mindre sprickor och lagningar.