SKRIVSKÅP, rokoko, provinstillverkat, sent 1700-tal/tidigt 1800-tal.

Tvådelat med mönsterlagd fanér av alm och alrot. Uppsvängt krön, dörrpar med innanför liggande hyllinredning och tre lådor. Underdel med 4 lådor, snedklaff och inredning av 9 lådor, skåp, två lönnlådor. Sengustavianska draghandtag och låsskyltar. L 115, b 54-92, h 232. Nyckel finns.

Stora fanérskador, sprickor, fanérbitar och smärre detaljer saknas.

Utropspris
5 000 SEK