SJÖMANSKISTA, 1800-tal.

SJÖMANSKISTA, 1800-tal.

Trä och pegamoid. Certifikat medföljer över en svensk sjöman som åkt med skeppet Wave Queen, daterat 1888. Wave Queen var ett av de första skeppen som skeppade immigranter till Nya Zealand. Fartyget gjorde sin sista resa till Lyttelton 1891 och sjönk i september 1892 utanför Dublin. Höjd 42, längd 84, bredd 40 cm.

Slitage. Senare bemålad. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK